poniedziałek, 29 kwietnia 2013

KONIEC "REWALIDACJI"



:( :( :(


Z powodu braku środków na dalsze wydawanie kwartalnika "Rewalidacja" ostatni numer został wydany wyłącznie w wersji elektronicznej. Na prośbę osób żywo związanych z kwartalnikiem  "Rewalidacja", oraz szanując i doceniając wkład zacnych Autorów tworzących to pismo, publikuję je na swoim blogu, mając nadzieję, że dotrze do jeszcze szerszej rzeszy pedagogów zainteresowanych tę tematyką.

Szkoda jednak, że to już koniec ...





Pozdrawiam
PwA

niedziela, 21 kwietnia 2013

Arkusz diagnostyczny do rozpoznawania uczniów ze SPE







1. Jak prawidłowo zdiagnozować ucznia?
2. Na jakie obszary funkcjonowania ucznia należy zwrócić uwagę?
3. Jakie czynniki wpływają na pożądane lub niepożądane funkcjonowanie ucznia o mają wpływ na proces, dynamikę i przebieg procesu uczenia się?

Poniższy arkusz, jako kolejny dokument, który portal pedagogia.pl udostępnił do pobrania i wykorzystania, podpowie nam jak taką diagnozę można przeprowadzić. Zapraszam!


Portalowi www.pedagogia.pl bardzo dziękuję za fachową wiedzę i możliwość dzielenia się tymi dokumentami z innymi pedagogami i nauczycielami :):):)




 Pozdrawaim wiosennie
PwA

czwartek, 18 kwietnia 2013

PWD dla ucznia uzdolnionego matematycznie






Witajcie! Już wcześniej - 28 grudnia - publikowałam PDW dla dyslektyków z matematyki opracowany wspólnie z moją Koleżanką matematyczką. Dzisiaj zamieszczam Plan Działań Wspierających dla ucznia uzdolnionego matematycznie zamieszczony na portalu www.pedagogia.pl. 

Życzę owocnej lektury :)



PwA

piątek, 12 kwietnia 2013

PDW_dla 5-6 latków z zaburzonym słuchem fonematycznym i koordynacją wzrokowo-ruchową






Słuch fonematyczny to umiejętność rozróżniania fonemów (dźwięków mowy ludzkiej), występujących w danym języku. 

Zaburzenia słuchu fonematycznego to trudności w spostrzeganiu dźwięków mowy, a więc w odróżnianiu głosek. Dziecko z zaburzonym słuchem fonematycznym dobrze słyszy słowa, lecz nie potrafi różnicować pojedynczych dźwięków lub złożyć ich w całość.


Koordynacja wzrokowo-ruchowa to umiejętność łączenia tego, co postrzegamy przy pomocy wzroku, z tym co wykonujemy przy pomocy narządów ruchu (głównie rąk i nóg). Jest to zdolność niezbędna do opanowania umiejętności pisania, rysowania, wycinania, lepienia, malowania, manipulowania, ćwiczeń gimnastycznych

Zaburzenia koordynacji wzrokowej mogą skutkować trudnościami:
  • w wypowiadaniu się - trudności w odpoznawaniu przedmiotów na obrazkach, stąd opis ich jest ubogi, rysowaniu - problem z odwzorowaniem prostych figur geometrycznych, znaków graficznych i cyfr
  • czytaniu - mylenie liter i podobnym kształcie (np. a-o, l-ł-t, b-d...), opuszczenie liter, sylab, wyrazów, wierszy, gubienie się w tekście, tempo czytania wolne, czytanie nierytmiczne
  • pisaniu - trudność w zapamiętaniu kształtu liter, mylenie liter o podobnym kształcie, pomijanie drobnych elementów graficznych liter, czyli znaków diakrytycznych (tj. kropek, ogonków, kresek), opuszczenie liter lub cząstek wyrazów.

środa, 10 kwietnia 2013

KIPU_specyficzne trudności w uczeniu się_dysleksja rozwojowa (dysortografia i dysgrafia)






Dzisiaj publikuję kolejny dokument udostępniony przez serwis pedagogia.pl


KIPU - ze względu na specyficzne trudności w uczeniu się - dysleksję rozwojową




Szybkiej wiosny życzę
PwA

piątek, 5 kwietnia 2013

KIPU_ ze względu na zaniedbanie środowiskowe




Redakcja serwisu pedagogia.pl, z którego korzystam od dwóch lat wyraziła zgodę na bezpłatne pobranie i wykorzystanie przykładowych dokumentów dotyczących realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.  Zatem dbając o rzetelność udzielania przez nas tej pomocy w naszych placówkach publikuję na moim blogu udostępnione przez portal pedagogia.pl dokumenty.

Dzisiaj Karta Indywidualnych Potrzeb Ucznia ze względu na zaniedbania środowiskowe.



Dobrej lektury
PwA