Rekrutacja w gimnazjum
W jaki sposób przebiega rekrutacja do liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych?
Rekrutacja rozpoczyna się po 20 maja i trwa do początku czerwca (w mojej szkole od 22 maja). Może mieć ona chrakter tradycyjny lub elektroniczny. Szczególnie warto zwrócić uwagę na następujące informacje. Zaczerpnęłam je ze strony http://www.ore.edu.pl/
1. Sposób przeprowadzenia rekrutacji.
To w jakiej formie odbywa się rekrutacja, zależy od organu prowadzącego szkołę, czyli władz miasta czy powiatu. Informację o sposobie rekrutacji możesz uzyskać od władz samorządowych oraz w szkołach – także w gimnazjum. Może on być tradycyjny, czyli realizowany poprzez złożenie dokumentów w najwyżej trzech szkołach, lub za pośrednictwem systemu elektronicznego, w którym dokonuje się wyboru szkół. Dokumenty składa tylko w jednej szkole.
2. Terminy rekrutacji:
Terminy te mogą się różnić w zależności od województwa. Mogą też być nieco inne dla naborów prowadzonych tradycyjnie i drogą elektroniczną. Zwróć uwagę na terminy:
- składania podań o przyjęcie,
- dostarczenia kopii dokumentów (opisanych w punkcie 3),
- ogłoszenia przez szkołę wstępnych wyników rekrutacji,
- potwierdzenia przez zakwalifikowanych kandydatów woli nauki w wybranej szkole poprzez dostarczenie oryginałów dokumentów,
- ogłoszenia wyników rekrutacji,
- ogłoszenie dodatkowego naboru w przypadku, kiedy pozostały jeszcze wolne miejsca.
3. Wymagane dokumenty
W przypadku rekrutacji elektronicznej mogą wystąpić różne rozwiązania. Na przykład podanie będzie trzeba wydrukować po zarejestrowaniu się w systemie i dostarczyć je tylko do jednej szkoły lub wystarczy potwierdzona rejestracja w systemie elektronicznym.
Najczęściej wymagane dokumenty:
- podanie według wzoru ustalonego przez szkołę, zwykle także co najmniej dwa zdjęcia,
- świadectwo ukończenia gimnazjum,
- zaświadczenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o wynikach egzaminu,
- zaświadczenie lekarskie (wymagane zazwyczaj w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych).