piątek, 28 grudnia 2012

Niedosłuch


Uczeń z niedosłuchemDzisiaj obiecana prezentacja n/t dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb edukacyjnych i wychowawczych ucznia
z niedosłuchem. 


Poniżej główne wskazania do pracy:

 

 PwA

8 komentarzy:

 1. Nie zgadzam się ze stwierdzniem, że uczeń musi siedzieć w pierwszej ławce w rzędzie od okna. Dziecko z niedosłuchem musi oczywiście siedzieć w dobrze oświetlonym miejscu, ale najmniej narażonym na hałas.Nawet zamknięte okno niejednokrotnie nie pomoże.

  Ponadto inaczej należy dostosować wymagania dla ucznia z obystronn ym niedosłuchem, inaczej z prawostronnym a jeszcze inaczej z lewostronnym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie poznam konkretne propozycje dostosowania wymagań dla ucznia z niedosłuchem obustronnym, prawo i lewostronnym. Proszę o takie propozycje. Zwłaszcza osoby pracujące na co dzień z takimi uczniami.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Pracowałam bardzo długo z dziećmi i młodzieżą z problemami słuchowymi. Moje osobiste dziecko ma prawostronną głuchotę.
  Problem ten jest bardziej złożony.
  Dziecko z lewostronnym uszkodzeniem słuchu ma przede wszystkim problem z kontrolowaniem swoich własnych emocji. Spowodowane to jest tym, że dziecko nie jest w stanie dokonać analizy danych zawartych w substancji suprasegmantalnej wypowiedzi, a mianowicie barwy głosu, jego natężenia czy melodii i tym samym nie może ocenić stanu emocjonalnego innych osób. Powoduje to u dziecka zagrożenie, niepokój, lęk, często izolację lub agresje. Utrudnia to też kontakt z rówieśnikami i nauczycielami.
  W nauce dziecko z lewostronnym uszkodzeniem słuchu preferuje przedmioty ścisłe. Ma często trudności z przedmiotami humanistyczny mi na skutek braku umiejętności całościowego postrzegania problemów oraz dostrzegania zagadnień estetycznych i emocjonalnych. Mogą też pojawić się problemy z odbiorem muzyki, poczuciem rytmu, odtwarzaniem melodii itp.

  Przy prawostronnym uszkodzeniu słuchu, zwłaszcza kiedy powstało ono w okresie rozwoju mowy, czyli praktycznie do 7 roku życia mogą występować i z doświadczenia wiem, że prawie zawsze występują trudności w przyswajaniu mowy oraz w kształtowaniu się umiejętności komunikacyjnych.
  Występują też problemy w przyswajaniu wiedzy wymagającej logicznego porządkowania faktów, dlatego dziecko wymaga pomocy w:
  - przyswajaniu ortografii,
  - nauczaniu przedmiotów ścisłych,
  - uczeniu syntetycznego ujmowania faktów,
  - uczeniu koncentracji na wybranych zagadnieniach, ponieważ uczeń często wyłącza się z toku lekcji i przenosi uwagę na inne rzeczy.
  Mogą też pojawić się trudności z nauką czytania i pisania na skutek ograniczenia umiejętności słuchowej analizu i syntezy głoskowej oraz w wyniku zaburzeń lateralizacji słuchowej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trele mrele ... Moja córka ma lewostronny niedosłuch i jest kiepska z przedmiotów ścisłych ,za to z ortografii mistrzyni i pisze świetne teksty.

   Usuń
  2. Tylko po co to "trele morele"? ;)
   Każde dziecko jest inne, a wskazówki i stwierdzenia uogólnione. To fajnie, że Pani córka jest w tym obszarze bardzo sprawna, czuje się i jest mistrzynią. Tylko się cieszyć :) Byłoby super, gdyby Pani podzieliła się z nami funkcjonowaniem córki właśnie w tym zakresie oraz innymi problemami i radościami na jakie napotyka Pani wraz z córką w jej edukacji i życiu z niedosłuchem. Zachęcam
   Pozdrawiam słonecznie :)

   Usuń
 4. Bardzo dziękuję Superbelferko:) Bardzo sobie cenię osoby, które chcę podzielić się swoim życiowym doświadczeniem. I bardzo Ci za to dziękuję.
  Pozdrawiam serdecznie.
  A

  OdpowiedzUsuń
 5. nie działa mi ta prezentacja, czy jest aktywna jeszcze?

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, działa i jest aktywna. Przynajmniej z pozycji mojego komputera. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń