czwartek, 30 sierpnia 2012

Stypendium szkolne 2012/2013


WITAJCIE PO WAKACJACH


Pedagog w akcji po wakacjach wkracza do akcji :)



Poniżej przedstawim Wam informacje n/t zasad przyznawania stypendiów szkolnych obowiązujących na terenie miasta Lublina. Sądzę jednak, że wiele informacji, jeśli nie większość, dotyczy wszystkich województw. 

Informacje dla osób ubiegających się
o stypendium szkolne
(szkoły prowadzone przez m. Lublin)

1.       Stypendia szkolne pochodzą z budżetu Państwa Polskiego (nie są to stypendia unijne).
2.       Stypendium szkolne może być przeznaczone wyłącznie na cele edukacyjne.
3.       Stypendium jest udzielane z reguły w formie niepieniężnej, to znaczy jako:
·         refundacja kosztów na cele edukacyjne na podstawie faktur lub rachunków,
·         pokrycie kosztów udziału w nadobowiązkowych zajęciach edukacyjnych,
·         pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza Lublinem.
Istnieje możliwość przyznania stypendium w kilku formach jednocześnie
4.       Pomoc materialna o charakterze socjalnym przysługuje uczniom szkół, wychowankom ośrodków oraz słuchaczom kolegiów do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
5.       Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, w którego rodzinie dochód na osobę nie przekracza 351 zł netto; (od 1 października 2012 r. kryterium dochodowe wynosić będzie 456 zł)

6.       Chcąc uzyskać stypendium, należy wypełnić wniosek. Wniosek wypełnia i podpisuje (jest wnioskodawcą):
·         rodzic – w wypadku ucznia niepełnoletniego;
·         uczeń – jeśli ukończył 18 lat do dnia 31 lipca 2012 r.
7.       Wszystkie rubryki koloru białego należy czytelnie wypełnić. Jeśli niektóre z nich nie dotyczą wnioskodawcy należy wpisać „nie dotyczy”. Nie należy wypełniać rubryk koloru szarego.
8.       Do wniosku należy dołączyć kopię dowodu osobistego z danymi osobowymi oraz danymi potwierdzającymi miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Dotyczy to także, bez żadnych wyjątków, pełnoletnich uczniów, którzy są wnioskodawcami.
9.       Wpisując liczbę osób w rodzinie należy uwzględnić wszystkie osoby wspólnie gospodarujące i zamieszkujące.
10.    Każde oświadczenie załączone do wniosku powinno zawierać klauzulę „Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”
11.    Dokumentując dochód rodziny, należy załączyć do wniosku jedno z poniżej wymienionych zaświadczeń (oświadczeń) dotyczących każdego pełnoletniego członka rodziny:
·         zaświadczenie (oświadczenie o wysokości dochodu ze wskazaniem kwot brutto, netto oraz pozostałych składników wynagrodzenia) o uzyskanym dochodzie w miesiącu sierpniu, (jeśli nastąpiła utrata dochodu wówczas w miesiącu wrześniu) przy wynagrodzeniu według załączonego wzoru, przy rentach/emeryturach oraz innych świadczeniach decyzje o przyznaniu oraz potwierdzenie wypłaty za miesiąc sierpień;
·         aktualne zaświadczenie (oświadczenie) o posiadanym gospodarstwie rolnym (z podaniem ilości hektarów przeliczeniowych gruntu);
·         informację o statusie osoby bezrobotnej oraz zaświadczenie lub oświadczenie o pobieraniu zasiłku z tytułu pozostawania bez pracy (w przypadku pobierania) w miesiącu sierpniu;
·         informację o pobieraniu nauki w systemie dziennym.
12.    Poza powyżej wymienionymi dokumentami, każdy wnioskodawca powinien dołączyć:
·         zaświadczenie lub oświadczenie według załączonego wzoru o wysokości pobieranych świadczeń socjalnych, w skład których wchodzą świadczenia rodzinne, opiekuńcze i alimentacyjne  oraz świadczeń z pomocy społecznej ·         decyzję o przyznaniu dodatku mieszkaniowego lub oświadczenie o jego niepobieraniu (prawdziwość oświadczeń będzie weryfikowana w Wydziale Spraw Mieszkaniowych).
13.    Do wniosku, zgodnie z uzyskiwanym dochodem, należy dołączyć także:
·           potwierdzenie wysokości otrzymanych alimentów za miesiąc sierpień;
·           zaświadczenie (oświadczenie) o otrzymywanych stypendiach (nie dotyczy stypendiów
       szkolnych);
·           oświadczenia członków rodziny o dochodzie uzyskiwanym z pracy dorywczej;
·           oświadczenie o pomocy pieniężnej uzyskiwanej od szerzej rozumianej rodziny i innych osób;
·           dokumenty dotyczące innych dochodów.
13. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą   wnioskodawca powinien dołączyć:
·            informację o rodzaju prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;
·           w przypadku prowadzenia działalności na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym – oświadczenie o dochodzie z miesiąca sierpnia.
·           w innym przypadku:
ü  zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego w oparciu o wielkości wykazane w deklaracji podatkowej za rok 2011, z rozbiciem na źródła uzyskanego dochodu lub oświadczenie w oparciu o wielkości wykazane w deklaracji podatkowej za rok 2011 ze wskazaniem przychodu, dochodu, podatku należnego, składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz na ubezpieczenie społeczne;
ü  jeżeli wnioskodawca nie prowadził działalności w 2011 roku ‑ oświadczenie osoby prowadzącej działalność o dochodzie uzyskanym w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku.
14.   Do dochodu nie wlicza się kwoty alimentów świadczonych na rzecz innych osób. Wnioskodawcy, którzy płacą takie świadczenia, powinni dołączyć potwierdzenie o ich wysokości w miesiącu sierpniu.
15.  Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć w szkole, do której uczęszcza uczeń, w nieprzekraczalnym terminie do  dnia 17 września br.



Pozdrawiam
Pedagog w akcji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz