czwartek, 10 maja 2012

Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych

Rekrutacja w gimnazjum




W jaki sposób przebiega rekrutacja do liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych?
Rekrutacja rozpoczyna się po 20 maja i trwa do początku czerwca (w mojej szkole od 22 maja). Może mieć ona chrakter tradycyjny lub elektroniczny. Szczególnie warto zwrócić uwagę na następujące informacje.  Zaczerpnęłam je ze strony http://www.ore.edu.pl/

1. Sposób przeprowadzenia rekrutacji.
To w jakiej formie odbywa się rekrutacja, zależy od organu prowadzącego szkołę, czyli władz miasta czy powiatu. Informację o sposobie rekrutacji możesz uzyskać od władz samorządowych oraz w szkołach – także w gimnazjum. Może on być tradycyjny, czyli realizowany poprzez złożenie dokumentów w najwyżej trzech szkołach, lub za pośrednictwem systemu elektronicznego, w którym dokonuje się wyboru szkół. Dokumenty składa tylko w jednej szkole.
2. Terminy rekrutacji:
Terminy te mogą się różnić w zależności od województwa. Mogą też być nieco inne dla naborów prowadzonych tradycyjnie i drogą elektroniczną. Zwróć uwagę na terminy:
    • składania podań o przyjęcie,
    • dostarczenia kopii dokumentów (opisanych w punkcie 3),
    • ogłoszenia przez szkołę wstępnych wyników rekrutacji,
    • potwierdzenia przez zakwalifikowanych kandydatów woli nauki w wybranej szkole poprzez dostarczenie oryginałów dokumentów,
    • ogłoszenia wyników rekrutacji,
    • ogłoszenie dodatkowego naboru w przypadku, kiedy pozostały jeszcze wolne miejsca.
3. Wymagane dokumenty
W przypadku rekrutacji elektronicznej mogą wystąpić różne rozwiązania. Na przykład podanie będzie trzeba wydrukować po zarejestrowaniu się w systemie i dostarczyć je tylko do jednej szkoły lub wystarczy potwierdzona rejestracja w systemie elektronicznym.
Najczęściej wymagane dokumenty:
    • podanie według wzoru ustalonego przez szkołę, zwykle także co najmniej dwa zdjęcia,
    • świadectwo ukończenia gimnazjum,
    • zaświadczenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o wynikach egzaminu,
    • zaświadczenie lekarskie (wymagane zazwyczaj w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych). 

4. Sposób przeliczania na punkty rekrutacyjne wyników nauczania, egzaminów i innych osiągnięć.
W przypadku gdy kandydatów będzie więcej niż miejsc, o przyjęciu do szkoły decyduje suma punktów rekrutacyjnych. Przydziela się je w następujący sposób:
  • maksymalnie 50% punktów kandydat otrzymuje za wyniki egzaminu gimnazjalnego,
  • maksymalnie 50% punktów kandydat otrzymuje za: oceny na świadectwie (z języka polskiego oraz trzech przedmiotów wskazanych przez szkołę), ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum.
Szczegółowe zasady obliczania punktów rekrutacyjnych ustalają kuratorzy oświaty.  Opisujemy przykładowy. Każdy kandydat może otrzymać maksymalnie 200 punktów rekrutacyjnych liczonych w następujący sposób:

a)      do 100 punktów za wynik egzaminu gimnazjalnego:
– z języka polskiego – do 20 punków,
– z historii i wiedzy o społeczeństwie – do 20 punków
– z matematyki – do 20 punktów
– przedmiotów przyrodniczych – do 20 punktów
– z języka obcego na poziomie podstawowym – do 20 punktów.

Aby obliczyć swój wynik punktowy z każdej części egzaminu należy pomnożyć wynik procentowy wpisany w zaświadczeniu OKE przez 0,2 (np. wynik 100% z języka polskiego to 20 punktów, wynik 50% to 10 punktów)

b) kolejne 100 punktów jest do zdobycia za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum i inne osiągnięcia:
- za oceny języka polskiego i trzech wskazanych przez szkołę przedmiotów,
- otrzymanie świadectwa z wyróżnieniem,
- sukcesy w konkursach przedmiotowych organizowanych i współorganizowanych przez kuratora oświaty,
- sukcesy w innych konkursach, w tym artystycznych i sportowych,
- wolontariat,
- inne osiągnięcia.

O tym ile punktów za każde wymienione wyżej kryterium można otrzymać decydują, osobno dla każdego województwa, poszczególni kuratorzy oświaty. To jakie przedmioty, oprócz języka polskiego, będą punktowane ustala każda szkoła – mogą one być różne w zależności od tego, jakich przedmiotów w zakresie rozszerzonym zamierza uczyć się kandydat. O szczegóły należy pytać w szkołach lub sprawdzać na stronach internetowych kuratoriów oświaty i szkół.
Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci  konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu, organizowanych lub współorganizowanych przez kuratora; przyjmowani są do szkół niezależnie od tych kryteriów.
Wykaz takich konkursów ogłoszony jest na stronach kuratoriów oświaty, można o nie zapytać także w szkole ponadgimnazjalnej lub w gimnazjum.

5.  Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym
Sposób dokonywanego przez ucznia wyboru przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym ustala każda szkoła ponadgimnazjalna. To w niej można uzyskać informacje o tym, jakie rozwiązanie przyjęła.

Możliwości wyboru przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym:
  • w liceum trzeba wybrać obowiązkowo od dwóch do czterech przedmiotów - liczbę przedmiotów, które będzie można realizować w zakresie rozszerzonym ustala szkoła,
  • w technikum trzeba wybrać dwa przedmioty.

Wyboru przedmiotów będzie można dokonywać:
  • już na etapie składania podań o przyjęcie do szkoły,
  • w innym terminie ustalonym przez szkołę, najczęściej będzie to drugie półrocze pierwszej klasy.
Wyboru uczeń będzie dokonywać z oferty przygotowanej przez szkołę. To ona będzie informować jakich przedmiotów w zakresie rozszerzonym będzie można się w niej uczyć. Ustalać będzie także czy można wybierać:
  • dowolne przedmioty z oferty - tworząc indywidualny pakiet, zestaw przedmiotów zaproponowanych przez szkołę (np. matematyka-fizyka-język obcy lub historia-wos-język polski, biologia-chemia, itp.).
Wiosennie i serdecznie żegnam
PwA



2 komentarze:

  1. Mam pytanie...
    Jeśli na pewien profil jest 32 kandydatów na 32 miejsca wtedy wszyscy się dostają ze względu na ilość uzyskanych przez nich punktów. Ale jeżeli jakaś osoba, która złożyła inny profil w podaniu nie dostanie się, a na drugim miejscu ma ten sam co ja, to jeśli będzie miała więcej punktów niż u nas ostatni może go wykluczyć?

    OdpowiedzUsuń
  2. Może się tak zdarzyć, ale nie oznacza to, że będzie tak na pewno.
    Szkoły mogą posiadać wewnętrzne zasady rekrutacji, bardziej szczegółowe, określające co w takim jak wyżej przypadku zrobić. Może warto zadzwonić do szkoły i zapytać o szczegóły. Powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń