Jaką dokumentację powinien prowadzić pedagog szkolny?
Dowiemy się o tym z dwóch ostatnich nowelizacji rozporządzenia MENiS z dn. 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegi nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (DZ.U. z 2002 r. Nr 23, poz. 225).
W nim zawarte są przepisy, których musimy przestrzegać. Jednak dyrektor placówki, która podejmuje różnorodną działalność, może zobowiązać pedagoga szkolnego do wypełniania i dokumentowania zleconych przez niego zadań.
CO ZATEM DLA PEDAGOGA JEST DOKUMENTACJĄ KONIECZNĄ I OBOWIĄZKOWĄ?
Nowelizacja wyżej wspomnianego rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. wskazuje, że:
- pedagog ma obowiązek prowadzić dziennik, do którego wpisuje:
· plan swoich zajęć,
· zajęcia i czynności przeprowadzone w poszczególnych dniach,
· wykaz dzieci, uczniów lub wychowanków zakwalifikowanych do różnych form pomocy, w szczególności pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
· informacje o kontaktach z osobami i instytucjami, z którymi pedagog lub psycholog współdziała przy wykonywaniu swoich zadań.
W kolejnej nowelizacji tego rozporządzenia z dn. 24 sierpnia 2010 r. czytamy, że:
2. pedagog ma obowiązek dokumentowania zajęć innych niż obowiązkowe w odrębnych dziennikach:
· dzienniku zajęć dydaktyczno- wyrównawczych i specjalistycznych oraz innych zajęć, które nie są wpisywane odpowiednio do dziennika zajęć przedszkola, dziennika lekcyjnego, dziennika zajęć w świetlicy i dziennika zajęć wychowawczych, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej
· w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona odpowiednio uczniów lub wychowanków,
· indywidualny program pracy z uczniem lub wychowankiem, a w przypadku zajęć grupowych — program pracy grupy,
· tematy przeprowadzonych zajęć,
· ocenę postępów i wnioski dotyczące dalszej pracy,
· oraz odnotowuje obecność uczniów lub wychowanków na zajęciach
Uwaga!
W dziennikach zajęć specjalistycznych nie ma już obowiązku wpisywania tygodniowych planów prowadzonych zajęć.
3. Pedagog ma obowiązek gromadzenia dokumentacji badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szczególności przez pedagoga, psychologa, logopedę, doradcę zawodowego i lekarza. Dla każdego dziecka objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną zakłada się indywidualną teczkę. Dyrektor może to zadanie zlecić pedagogowi szkolnemu.
4. Pedagog tak jak i inni nauczyciele ma obowiązek (art. 42 ust. 2 pkt 2 lit.a) i b) Karty Nauczyciela) – prowadzić dodatkowe zajęcia opieki świetlicowej lub zajęć w ramach godzin przeznaczonychw ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły – w odrębnym dzienniku, od którego należy wpisać:
· imiona i nazwiska uczniów
· daty i tematy przeprowadzonych zajęć lub czynności poświadczone podpisem
· liczbę godzin tych zajęć i czynności
· obecność uczniów
Wyjątek tutaj stanowi dokumentowanie zajęć opieki świetlicowej prowadzonych w ramach tzw. godzin kartowych. Te zajęcia wpisuje pedagog do dziennika zajęć świetlicowych uwzględniając:
· tematy przeprowadzonych zajęć
· obecność uczniów na poszczególnych godzinach zajęć
· informację, że zajęcia te stanowią realizację zajęci i czynności o których mowa w art. 42 ust.2 pkt 2 KN
· potwierdzenie realizacji zajęć własnym podpisem.
Zapamiętaj!
Wymieniona dokumentacja obowiązkowa musi być archiwizowana w szkole przez kilka lat.
Dokumenty regulujące to zagadnienie:
1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 16 lipca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji
3. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1)z dnia 24 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji
Witam, jestem opiekunem stażu pedagoga szkolnego i te informacje są dla mnie niezwykle cenne.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że informacje się przydały :)
OdpowiedzUsuńJesienne cześć
A
Dziękuję:) Pozdrawiam - Iwona
UsuńIwonko, bardzo podoba mi się Twój blog. Jestem pod wrażeniem pasji jaką posiadasz. To świetna odskocznia od spraw szkolnych, pomysł na odstresowanie :) Wystrczy popatrzeć na Twoje aranżacje, ogródek czy kwiaty i od razu robi się milej i spokojniej.
OdpowiedzUsuńZachęcam by zajrzeć na blog Iwony:
http://dom-mojaprywatnaoazaspokoju.blogspot.com/
Pozdrawiam
Dziękuję za "ściągawki":)
OdpowiedzUsuńA czy można poprosić o wpis na temat planu pracy pedagoga szkolnego w tym roku szkolnym? I w ogóle istotnych dokumentach (oprócz rozporządzeń), do których pedagog powinien się dostosować.
OdpowiedzUsuńoczywiście,że mozna poprosić :) przygotowuję je i zamieszcze lada moment :) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
OdpowiedzUsuńwitam.. interesuje mnie jak powinna wyglądać indywidualna teczka ucznia czy też karta.. skoro po nowym rozporządzeniu dzieci i tak mają KIPy to czy te karty też są jeszcze stosowane? i jak one powinny wyglądać.. bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Agata
OdpowiedzUsuńCzym innym jest indywidualna teczka ucznia, a czym innym KIPU i PDW. Zapisane zmiany nie przewidują już KIPU i PDW. Najprawdopodobniej zastąpi nie je dziennik zajęć pozalekcyjnych. Proszę doprecyzować swoje pytanie wtedy będzie mi łatwiej odpowiedzieć na Pani wątpliwości.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Witam serdecznie! Jakie ustawy i rozporządzenia powinien jeszcze znać pedagog poza ustawą o organizowaniu i udzielaniu pomocy psych-ped. Pytam, bo dopiero zaczynam... Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńOoooo sporo, całkiem sporo :)
OdpowiedzUsuńNa "rozruch"
1. Rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach - 30 kwietnia 2013
2. ROZPORZĄDZENIE )z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych
3. ROZPORZĄDZENIE z dnia 20 sierpnia 2010 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych
4. Ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991 r.
Na razie tyle wystarczy. Proszę szukać najaktualniejszych rozporządzeń, bo są i starsze o tej samej nazwie.
Powodzenia na początku pracy!
Witam, dopiero zaczynam pracę i jednego nie jestem pewna jeśli chodzi o notowanie w dzienniku pedagoga. Mamy w tabeli data i godzina...czy muszę każdą godzinę rozpisywać czy wystarczy że napiszę przedział godzinowy w danym dniu i wszystkie czynności jakie wykonałam. Poprzedniczka moja na początku tak właśnie uzupełniała dziennik a później rozpisywała każdą godzinę co wg mnie jest chyba trochę zbędne. Proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości. Pozdrawiam Soley
OdpowiedzUsuńWitam Cię Soley :)
OdpowiedzUsuńJa tego nie robię, nie sposób opisywać pracę godzina po godzinie. Ja wpisuję przedział godzinowy i opisuję co w tym czasie się zadziało, co zrobiłam, z kim rozmawiałam etc. Do tej pory nikt nie zakwestionował mi takiego sposobu dokumentowania pracy :)
Pozdrawiam Agnieszka
Dla mnie to również jest logiczny sposób prowadzenia dziennika ale wolałam zapytać dla pewności, szczególnie kogoś z doświadczeniem. Bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Soley
OdpowiedzUsuńWitam! Mam pytanie odnośnie indywidualnych teczek ucznia objętego pomocą psych - ped w szkole, jakie konkretnie dokumenty należy gromadzić w tej teczce?
OdpowiedzUsuńWszystkie dotyczące ucznia, np.: opinie z poradni p-p, orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zaświadczenia lekarskie, pisma do Sądu, Ośrodka Pomocy Rodzinie, opinie do Poradni Psychologiczno_pedagogicznych, Placówek Specjalistycznych, np. MOW-ów, MOS-ów etc., korespondencja z Rodzicem. Może jakieś dyplomu, osiągnięcia...
OdpowiedzUsuńLista jest otwarta...
Pozdrawiam
Witam, mam pytanie dotyczące stałych zajęć pedagoga. One są tak płynne np. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne mogę zaplanować ale współpracę z instytucjami jest trudno. Jakie jeszcze zajęcia mogę uznać za stałe w tygodniowym planie? Będę bardzo wdzięczna za informację na ten temat. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńStałe zajęcia to na pewno te, które wynikają z rozporządzenia, warto do niego zajrzeć.Rozporządzenie z dnia 7 maja 2013 r. Poz. 532. Inne może także zlecić dyrektor szkoły. Są też i takie działania, które wynikają z bieżących potrzeb szkoły, sytuacji uczniów i ich rodziców. Więc jak widać pedagog to osoba bardzo elastyczna :)
OdpowiedzUsuń