Strony

czwartek, 22 grudnia 2011

Święta, Święta ...


Moi Mili

Pełnych pokoju i miłości Świąt Bożego Narodzenia, 
wspólnych spotkań w gronie rodzinnym,
bajecznej choinki
smacznego karpia i pachnących pierników

życzy

Pedagog w akcji


poniedziałek, 12 grudnia 2011

Nowe przykłady

PDW i IPET-y



Dzięki uprzejmości mojej koleżanki otrzymałam gotowe przykłady PDW i IPET-ów. Już wkrótce zachcę je  umieścić, ale jako Pedagog w akcji - nie znajduję na to czasu. Cierpliwie czekajcie, a niebawem może jakiś "preznet pod choinkę"  znajdziecie.

A teraz dla złapania oddechu grudniowe reminiscencje z Kaziemierza Dolnego n/Wisłą. Pięknie, prawda? :)

Za dnia w Korzeniowym Dole ...


W drodze na szlaku ...




i nocą na Rynku kazimierskim ...




Pozdrawiam serdecznie

piątek, 9 grudnia 2011

Przedświątecznie

A niech nam będzie milej :) i niech nam spadnie biały puch, .........

no i bądźmy dla siebie milsi... to nie kosztuje




Grudniowo pozdrawiam
Pedagog w akcji trochę już przedświątecznej :)

czwartek, 1 grudnia 2011

Czego dowiedziałam się o ochronie nauczycieli


Ochrona prawna nauczycieli



Dzięki uprzejmości prowadzącego zajęcia publikuję wybrane elementy obszernego i niejednoznacznie interpretowanego zagadnienia dotyczącego ochrony prawnej nauczycieli. Uważam także, że informacje te są na tyle ważne, by się z nimi zapoznać oraz rozpropagować i poinformować tych rodziców i uczniów, którzy jeszcze takiej wiedzy nie posiadają.
Jest to z pewnością jedno z narzędzi jakim nauczyciel może się posłużyć, gdy naruszone zostanie jego bezpieczeństwo i godność.

sobota, 26 listopada 2011

Ciekawy warsztat

Ochrona prawna nauczyciela

29 listopada 2011 roku
(najbliższy wtorek) odbędzie się warsztat zatytułowany
"Nauczyciel - funkcjonariusz publiczny".

Zajęcia odbędą się w ramach Pedagogicznej Akademii NATAN-a (PAN) działającej przy Stowarzyszeniu Pedagogów NATAN w Lublinie

W warsztacie:
  1. aktualny stan prawny dotyczący przysługującej nauczycielom ochrony prawnej
  2. konkretne kazusy – przypadki korzystania przez nauczycieli z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

Miejsce: Misjonarska 4 Lublin,
Jak trafić na zajęcia MAPKA - http://goo.gl/iX1zS
Prowadzący - mgr Zbigniew Barciński
Czas trwania: 17.00 - 20.00

Więcej szczegółów na stronie: http://goo.gl/YpiJH
Serdecznie polecam

Pedagog w akcji

wtorek, 22 listopada 2011

Niebieska Karta

NK =WNIKLIWOŚĆ I ROZSĄDEK !!!




Założenie przez nauczyciela NIEBIESKIEJ KARTY niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Warto zapoznać się z tym problemem dogłębnie i wieloaspektowo. Dlatego polecam  artykuł zamieszczony w serwisie Pokój Nauczycielski w zakładce E-czytelnia:


Za Rzeczpostpolitą:

Prof. Brunon Hołyst, kryminolog, wskazuje, że założenie NK rozpoczyna procedurę, od której nie można odstąpić. Za to może ona stygmatyzować rodzinę. Dlatego jego zdaniem nauczyciele nie powinni mieć prawa do zakładania NK, zwłaszcza że relacje między nimi a rodziną ucznia nie zawsze są idealne.



Pozdrawiam
Pedagog w akcji

piątek, 18 listopada 2011

Ostatnie podrygi jesieni :)





Szkoda, że ta złota już się skończyła ...


Wieczornie i jesiennie pozdrawiam

Niebieska Karta

"NIEBIESKA KARTA" W SZKOLE




18 października 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”( Dz. U. Nr 209 poz. 1245). Jest ono wynikiem znowelizowanej 10 czerwca 2010r. ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 125, poz. 842). Nowe przepisy nakładają dodatkowe obowiązki w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie również na pracowników oświaty.




I JESZCZE WZÓR
Źrodło: http://goo.gl/Q1nrC

czwartek, 17 listopada 2011

Nowelizacja rozporządzenia o pomocy pedagogiczno-psychologicznej.


Coś się zmieni  - a co?!



Na portalu EduFakty pojawiła się poniższa informacja:


MEN doprecyzuje przepisy. W przygotowaniu jest projekt nowelizacji rozporządzenia o pomocy pedagogiczno-psychologicznej.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach wynika z potrzeby doprecyzowania przepisów dotyczących funkcjonowania zespołów nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych oraz specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, których zadaniem jest planowanie oraz koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży w przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty.

środa, 9 listopada 2011

Reforma w pigułce



Najważniejsze informacje dotyczące organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole zebrałam w formie prezentacji. Może niektórym pomoże uporządkować wiedzę na ten temat.


Pozdrawiam
Pedagog w akcji

piątek, 4 listopada 2011

Harmonogram działań_ szkoły podstawowe i szkoły ponadgimnazjalne

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

Aby uporządkować proces  wdrażania  pomocy psychologiczno-pedagogicznej  w SZKOŁACH PODSTAWOWYCH I PONADGIMNAZJLANYCH publikuję harmonogram działań:


Numer paragrafu rozporządzenia
Harmonogram działań w szkołach
Podstawowych i ponadgimnazjalnych
Paragraf 40
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2011 roku
Paragraf 38
W roku szkolnym 2010/11 i 2011/12 w w/w szkołach pomoc p-p udzielana jest na zasadach określonych w rozporządzeniu MEN z dn. 7 stycznia 2003 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 11, poz.114)
Paragraf 37
ust. 1
Do  31 marca 2012 r. dyrektorzy w/szkół powołają zespoły dla uczniów, które wykonają zadania, o których mowa w § 20 ust. 1.
Paragraf 37
ust. 2
W przypadku uczniów, którzy objęci byli pomocą p-p w roku szkolnym 2011/12, zespoły  wykonają zadania, o których mowa w § 20 ust. 1, po dokonaniu oceny efektywności tej pomocy.
Paragraf 37
ust. 3
Do 30 kwietnia 2012 roku,  dyrektorzy szkół,   których mowa w ust. 1 pkt. 1, na podstawie zaleconych przez zespoły form, sposobów i okresów udzielania uczniom pomocy p-p, ustalą dla uczniów formy, sposoby i okresy pomocy p-p oraz wymiar godzin poszczególnych form pomocy udzielanej od roku szkolnego 2012/13
Paragraf 37
ust. 4
NIEZWŁOCZNIE po zatwierdzeniu przez organy prowadzące arkuszy organizacji szkół na rok szkolny 2012/13, dyrektorzy szkół poinformują na piśmie rodziców uczniów albo pełnoletnich uczniów o ustalonych dla nich formach, sposobach i okresach udzielania pomocy p-p oraz wymiarze godzin poszczególnych form pomocy udzielanej od roku szkolnego 2012/13 
Paragraf 37
ust. 5
Do 30 września 2012/13 zespoły opracują dla uczniów plany działań wspierających realizowane w roku szkolnym 2012/13
Paragraf 36
Od roku szkolnego 2012/13 w w/w szkołach pomoc p-p jest udzielana na zasadach określonych w rozporządzeniu MEN z dn. 17 listopada 2010 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.



A zatem jeszcze chwila oddechu, a od lutego 2012 do dzieła !!! Ale z doświadczenia wiem, że im wcześniej rozpoczniecie przygotowania tym lepiej i mniej napięć.

I jeszcze to samo ale w formie prezentacji :)


Powodzenia
Pedagog w akcji

wtorek, 1 listopada 2011

Dobrym być


Warto się starać każdego dnia, by zostać świętym. A co?


Pozdrawiam w dniu, w tych którym innym już się to udało :)
Pedagog w akcji



piątek, 28 października 2011

Opinia "o dysleksji" a NIEPUBLICZNA poradnia p-p






Zapytano mnie dzisiaj w e-mailu:

Czy ważne są opinie o dysleksji z  niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy uwzględni je każdy dyrektor przy podawaniu danych uczniów do OKE?

Odpowiadam: TAK ! a na potwierdzenie

Na stronie
na pytanie:

Czy w świetle nowych regulacji prawnych poradnie niepubliczne będą mogły wydawać opinie o specyficznych trudnościach w uczeniu się?
Nowe rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych nie mówi o kompetencjach poradni niepublicznych w /w wymienionym zakresie, co wyraźnie określone było we wcześniejszym rozporządzeniu.
Ekspert MEN odpowiada:

W przypadku, gdy akt prawny mówi o poradni nie precyzując jej rodzaju, należy przez to rozumieć zarówno poradnię publiczną i niepubliczną. Gdy prawodawca ogranicza kompetencje poradni, wskazuje jej rodzaj, np. orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i opinie o  potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka mogą wydawać tylko poradnie publiczne.

Już teraz, na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty, niepubliczne poradnie psychologiczno pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne, mogą wydawać opinie o specyficznych trudnościach w uczeniu się.



Pozdrawiam wieczornie
Pedagog w akcji :) 

Prawdę mówiąc - Krzysztof Ziemiec

"Prawdę Mówiąc"




Na prośbę znanego nam P. Krzysztofa Ziemca przesyłam informację. Zachęcam do przekazania tej informacji w naszych środowiskach  i do obejrzenia tego programu. 

Kochani mam prośbę. w celach promocji wartościowego programu wysylam  taką "zajawkę", że gościem programu "Prawdę Mówiąc" w tę sobotę o g. 20.00 w TVP INFO będzie Wanda Półtawska, wlaśnie obchodząca swoje 90 urodziny! Ona niemal nie udziela wywiadów, a tym bardziej do TV, a mnie się udało ją namówić! Myślę, że wartościowa pozycja! Tym bardziej na tle innych...
Podaj dalej tę info! :-)
Dziękuję i pozdrawiam i przesyłam próbkę Jej wypowiedzi!
K.Ziemiec

O AUTORYTETACH
Dzisiaj młodzi ludzie nie mają autorytetów. Dzisiaj nawet rodzice nie zasługują na podziw. A młodzież chce podziwiać! To jest to, co Ojciec Święty mówił w Paryżu. Obcowanie człowieka z człowiekiem jest na bazie podziwu. Wzajemny podziw i wzajemna czułość. Ustalając z Ojcem Świętym, młodszym biskupem w Krakowie, program duszpasterstwa rodzin, robiliśmy program zajmowania się dziećmi od przedszkola do uniwersytetu, jednocześnie zajmowania się ich rodzicami i nauczycielami. W tej chwili staram się bardziej wychować rodziców niż ich dzieci, dlatego, że dzieci przejmują od rodziców to, co mają rodzice. Jak w rodzicach jest zero do przekazania, to dzieci korzystają tylko z tego, co świat niesie. A dom powinien ochronić młodzież przed światem. Jest zagrożona rodzina. W Polsce co roku zwiększa się liczba rozwodów. On (Jan Paweł II – przyp. Ja) cierpiał nad tym, Dlatego tyle dokumentów, tyle kongresów, tyle inicjatyw, żeby ratować zagrożoną świętość rodziny.

Zachęcam
Pedagog w akcji

czwartek, 27 października 2011

Opinie i orzeczenia a nowe regulacje

OPINIE I ORZECZENIA WYDANE
PRZED WEJŚCIEM W ŻYCIE NOWYCH REGULACJI PRAWNYCH



Warto przypominieć: 


Wszystkie opinie wydane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne, na podstawie rozporządzenia w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, ważne w dniu wejścia w życie ww. rozporządzenia zachowują ważność na kolejne etapy edukacyjne.


WAŻNE!


Dotychczasowa opinia w sprawie dostosowania wymagań edukacyjnych u ucznia lub absolwenta, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, stanowi podstawę dostosowania warunków przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe do jego potrzeb i możliwości.

Ta opinia stanowi także podstawę dostosowania wymagań edukacyjnych, wynikających z programu nauczania do potrzeb i możliwości ucznia (słuchacza) przez cały okres kształcenia.

 
WAŻNE!
W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, dla którego był opracowany indywidualny program edukacyjny (IPE), dostosowanie wymagań następuje na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjnym (§ 3 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania…).

Pedagog w akcji
Pozdrawiam


niedziela, 23 października 2011

Dżdżownica w uprzęży

Ortografia łatwa i przyjemna




Polecam Wam blog pedagoga ze Stalowej Woli  Ewy Katy:  http://ortografia-ek.blogspot.com/.
To miejsce poświęcone  ortografii na wesoło z wykorzystaniem metod aktywizujących, które można wykorzystać podczas nauki ortografii w edukacji wczesnoszkolnej lub klasach 4-6 szkoły podstawowej.
Znajdziecie tam scenariusze zabaw, do wykorzystania na lekcjach w całości poświęconych nauce ortografii lub jako pojedyncze metody stanowiące część lekcji języka polskiego.

Polecam, bo Ewę znam, a ona zna się na tym, o czym pisze na blogu http://ortografia-ek.blogspot.com/.

czwartek, 20 października 2011

LUCKY - Jason Mraz

Dla miłej odmiany i na dowód tego, że Pedagog w akcji też potrafi odpoczywać.


Tego lubię posłuchać w jesienny wieczór.


Ciepłego wieczoru :)

Odpoczywający Pedagog

wtorek, 18 października 2011




ZADANIA ZESPOŁÓW


Zadania członków zespołu jasno określa Rozporządzenie MEN z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach:


1.      ustalenie zakresu, w którym uczeń wymaga pomocy psychologiczno-pedagogicznej z uwagi na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne, w  tym szczególne uzdolnienia,

  1. określenie zalecanych form, sposobów i okresu udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i możliwości edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych – a w przypadku ucznia posiadającego opinię lub orzeczenie – także z uwzględnieniem zaleceń tam zawartych,
  2. zaplanowanie działań z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego i sposobu ich realizacji – w przypadku ucznia gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej,
  3. założenie i prowadzenie Karty Indywidualnych Potrzeb Ucznia,
  4. opracowanie dla ucznia Planu Działań Wspierających – a dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego,

poniedziałek, 17 października 2011

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna - ETAPY ORGANIZACJI

Jak krok po kroku zorganizować
pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole
i kto za co odpowiada?


ZADANIA KOORDYNATORA

Koordynatorem prac zespołu jest najczęściej wychowawca klasy. On zna najlepiej swoją klasę, współpracuje z nauczycielami uczącymi w „jego” klasie”, zna rodziców dzieci, którym pomoc będzie udzielana.

Do jego obowiązków należy:

  1. ustalenie terminu i miejsca spotkania ZESPOŁU
  2. powiadomienie o tym fakcie dyrektora oraz członków Zespołu,
  3. jeśli jest taka potrzeba to, w imieniu członków zespołu pracującego z uczniem, wnioskowanie do dyrektora o zaproszenie na spotkanie przedstawiciela poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,
  4. kompletowanie dokumentacji ucznia (opinia/orzeczenie poradni, dane z obserwacji i pomiarów pedagogicznych itp.),

niedziela, 16 października 2011

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna - ETAPY ORGANIZACJI


Jak krok po kroku zorganizować
pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole
 i kto za co odpowiada?



ZADANIA DYREKTORA

Dyrektor ma obowiązek:
 
 
1. Zapoznać Radę Pedagogiczną ze zmianami dotyczącymi pomocy psychologiczno-pedagogicznej w świetle Rozporządzenia MEN z dn. 17 listopada 2010 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.










UWAGA! W przypadku uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną w roku szkolnym 2010/2011, co do których planowana jest od 1 września 2011 r. kontynuacja tej pomocy - ZESPOŁY muszą najpierw dokonać oceny efektywności pomocy udzielanej obecnie.

3. Do 31 marca 2011 r. (w przedszkolach i gimnazjach oraz szkołach specjalnych wszystkich typów), a do 31 marca 2012 r. (w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych - ogólnodostępnych i integracyjnych) utworzyć dla uczniów Zespoły, które podejmą się ustalenia zakresuw jakim uczniowie ci wymagają pomocy psychologiczno-pedagogicznej z uwagi na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne, w tym szczególne uzdolnienia – zalecanych form, sposobów i okresu udzielania uczniowi tej pomocy.


4. Wyznacza osobę koordynującą pracą ZESPOŁU. Jest nim najczęściej wychowawca klasy.

5. Do 30 kwietnia 2011 r. (w przedszkolach i gimnazjach oraz szkołach specjalnych wszystkich typów), oraz do 30 kwietnia 2012 r. (w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych - ogólnodostępnych i integracyjnych) - na podstawie zaleconych przez zespoły form, sposobów i okresów udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej - ustalić dla uczniów formy, sposoby i okresy oraz wymiar godzin udzielania im tej pomocy od roku szkolnego 2011/2012 (w przedszkolach i gimnazjach oraz szkołach specjalnych wszystkich typów) i 2012/2013 (w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych - ogólnodostępnych i integracyjnych).

6. Zawiadamia rodziców ucznia o terminie spotkania ZESPOŁU oraz o ustalonych formach, sposobach i okresie udzielania pomocy uczniowi oraz o wymiarze godzin.


2. Zaplanować i przedstawić zasady organizacji ZESPOŁU planującego i koordynującego udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej wszystkim uczniom, którzy posiadają:
o    orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
o    orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego,
o    orzeczenie o potrzebie indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego
o    lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,
oraz uczniom, którzy nie posiadają
o    orzeczenia lub opinii, u którego nauczyciel lub specjalista stwierdził – ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne – potrzebę objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną.