Strony

sobota, 30 listopada 2013

Procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach problemowych w szkole__cz. II

ŚRODKI ODURZAJĄCE LUB ALKOHOL – UCZEŃ POD ICH WPŁYWEM



Witajcie, 

W dniu dzisiejszym zamieszczam informacje na temat postępowania w przypadku podejrzenia, że uczeń na terenie szkoły znajduje się pod wpływem środków odurzających bądź alkoholu:




Pozdrawiam
PwA

2 komentarze:

  1. Pani Agnieszko bez urazy ale kto zapłaci za przyjazd karetki pogotowia (jeżeli już jakimś cudem ktoś ją wyśle jak powiem w jakim celu) jeśli moje podejrzenia okażą się bezpodstawne i uczeń będzie trzeźwy?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,
    Ja nie mam powodów by się czuć urażoną :), to procedura i ktoś ją opracował. My mamy z nich korzystać rozsądnie, ale mamy także obowiązek zapewnić dziecku w szkole bezpieczeństwo. Za to także odpowiadamy przed prawem. Ponadto czy pogotowie ratunkowe przyjmie takie zgłoszenie czy nie to już ich sprawa i to oni w razie jakiejś tragedii będą za to odpowiadać. Trzeba też obiektywnie stwierdzić, iż takich przypadków, które zmuszają nas do wezwania pogotowia jest naprawdę bardzo mało (takie mam kilkunastoletnie doświadczenie w mojej pracy).
    Co do rozpoznania: Nietrudno wyczuć, że uczeń jest pod wpływem alkoholu. I to nie powinno budzić naszych obawę, że popełnimy błąd w rozpoznaniu. To do nas (nauczyciel, dyrektor) należy ocena (z pomocą pielęgniarki szkolnej ewentualnie) czy stan w jakim znajduje się dziecko/młody człowiek, zagraża jego zdrowiu i życiu. Wtedy dyrekcja ostatecznie podejmuje decyzję o wezwaniu pogotowia.

    Spokój i rozsądek pomogą nam w roztropnym podjęciu decyzji.

    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń