Strony

poniedziałek, 28 października 2013

Sprawdzian i egzamin gimnazjalny

Czy można im wydłużyć czas pracy 
na sprawdzianie/egzaminie gimnazjalnym?


             

W ostatnich tygodniach kilka osób pytało mnie o możliwość wydłużenia czasu pracy na sprawdzianie czy egzaminie gimnazjalnym uczniowi, który nie posiada opinii "stricte" dyslektycznej. Jednak w opinii w sprawie objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną jest wyraźnie informacja o bardzo wolnym tempie pracy ucznia i potrzebie wydłużenia mu czasu pracy na klasówce, sprawdzianie czy w czasie innych zadań. 

W Komunikacie Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 30 sierpnia 2013 r. w sprawie sposobu dostosowania warunków i form przeprowadzania w roku szkolnym  2013/2014 sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego do potrzeb uczniów (słuchaczy) ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, czytamy:

  1. Za dostosowanie warunków i form przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego  jest odpowiedzialny dyrektor szkoły jako przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego.
  2. Rada pedagogiczna wskazuje sposób lub sposoby dostosowania warunków i form przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego do potrzeb i możliwości uczniów, o których mowa w pkt 1–6, wybierając spośród możliwych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego określonych w Tabeli 1. na podstawie:
·        orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego
·        orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania
·  opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się
·        zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza
· pozytywnie zaopiniowanego przez radę pedagogiczną wniosku nauczyciela lub specjalisty wykonującego w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, prowadzących zajęcia z uczniem (słuchaczem) ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej lub sytuację kryzysową lub traumatyczną – po uzyskaniu zgody rodziców (prawnych opiekunów) albo pełnoletniego ucznia (słuchacza)
·     pozytywnie zaopiniowanego przez radę pedagogiczną wniosku rodziców (prawnych opiekunów) albo pełnoletniego ucznia (słuchacza), który był objęty w szkole pomocą psychologiczno-pedagogiczną ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej lub sytuację kryzysową lub traumatyczną. 

3. W szczególnych przypadkach, w tym nieujętych w Tabeli 1., decyzję o sposobach dostosowania warunków i form przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego do potrzeb ucznia podejmuje – po uzgodnieniu z radą pedagogiczną – dyrektor szkoły na podstawie pisemnego porozumienia z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. 


Zatem istnieje możliwość wsparcia tej grupy uczniów i wydłużyć im czas pracy na sprawdzianie/egzaminie gimnazjalnym. Grupa takich uczniów może pisać sprawdzian/egzamin gimnazjalny 
w odrębnej sali.


Zamieszczam poniżej pełną treść komunikatu OKE 
Na żółto zaznaczyłam interesujące nas wątki.



Pozdrawiam 
PwA

poniedziałek, 21 października 2013

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Jak pracować z uczniami na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych?
przykładowy scenariusz zajęć



                     Praca w szkole na dobre ruszyła, powinniśmy także już objąć pomocą psychologiczno-pedagogiczną uczniów, u których istnieje takie wskazanie. Teraz nie musimy tworzyć KIPU i PDW, jednak nadal należy dokumentować tę pomoc w formie dzienników zajęć dodatkowych. 
 Poniżej publikuję udostępniony przez serwis www.pedagogia.pl scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów gimnazjum.







Pozdrawiam jesiennie

wtorek, 15 października 2013

Trudności i niepowodzenia edukacyjne


Co to są trudności w nauce i jak je opisać?






Trudności w nauce wg. L. Bandury określa się jako ,,stan psychiczny ucznia, w którym odbija się określona sytuacja zewnętrzna lub wewnętrzna, zatrzymująca go w realizacji dążenia i zadania.”

Pojęcie niepowodzenia można zdefiniować jako stan, w jakim znalazło się dziecko na skutek nie spełniania wymagań szkoły /J. Konopnicki/. Inna definicja mówi, że niepowodzenia szkolne to proces pojawiania się braków w wymaganych przez szkołę wiadomościach i umiejętnościach uczniów oraz negatywny stosunek uczniów do tych wymagań
W procesie tym badacze polscy zwłaszcza J. Konopnicki, wyróżniają kilka faz:

1-2
Pierwsze dwie, to fazy niepowodzenia ukrytego, pojawiają się pierwsze niedostrzegalne braki w wiadomościach i umiejętnościach i stopniowo stają się coraz większe. Występują wówczas pierwsze oznaki niezadowolenia za szkoły i negatywnego do niej stosunku
3
Zaawansowane braki w wiadomościach powodują przejście dziecka do następnej fazy, charakteryzującej się zauważeniem przez szkołę braków i pierwszymi ocenami niedostatecznymiNiepowodzenia szkolne stają się jawne. 
4
Czwarta, ostania faza niepowodzenia szkolnego, to drugoroczność, czyli oficjalne stwierdzenie niepowodzenia ucznia w nauce. 

Skutki niepowodzeń szkolnych są wielopłaszczyznowe. Widoczne są w sferze społecznej, ekonomicznej, psychologicznej i pedagogicznej. 
Aby umożliwić uczniowi osiągniecie sukcesu należy najpierw poznać ich przyczyny.

Oto tabela (z www.pedagogia.pl), która może pomóc niektórym z nas zebrać najważniejsze informacje o uczniu borykającym się z nauką szkolną.






Pozdrawiam
PwA