Strony

czwartek, 30 sierpnia 2012

Świadczenia pomocy materialnej

POMOC MATERIALNA
O CHARAKTERZE SOCJALNYM



Dzisiaj ta kracząca na jarzębinie za moim oknem wrona  (a "trzeszczała"strasznie !!!) uświadomiła mi, że zbliża się jesień, i  że czas do pracy. Zatem umieściłam  już informację o stypedniach szkolnych. Teraz ogólnie o tym, co MEN pisze o stypendiach  i zasiłkach szkolnych.




Ministerstwa Edukacji Narodowej na stronie
objaśnia  jakie  świadczenia pomocy materialnej może otrzymać uczeń w szkole. Zachęcam do przypomnienia sobie "co i jak":
1) stypendium szkolne – może je otrzymać uczeń, w którego rodzinie miesięczna wysokość dochodu na osobę nie przekracza kwoty 351zł netto, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Stypendium to może być udzielane uczniom w formie: całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników, a w uzasadnionych przypadkach także w formie świadczenia pieniężnego. Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym. Wniosek ten składa się do 15 września danego roku szkolnego do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

2) zasiłek szkolny – może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Przyznawany jest w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. O tę formę pomocy można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły lub z urzędu.


Pozdrawiam nie trzeszcząco :)
PwA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz