Strony

czwartek, 1 września 2011

Wystartowaliśmy :)


No i zaczęło się ... Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2011/2012.

Z wielkim prawdopodobieństwem natkniemy się w naszej szkole, przedszkolu czy innej placówce, na sytuacje kryzysowe z udziałem dzieci i młodzieży.


Nie straszne nam one będą, gdy zapoznamy się ze zbiorem zatwierdzonych instrukcji i regulaminów dla dyrektorów i nauczycieli placówek oświatowych zatytułowanych "Procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych z udziałem dzieci" wydanych przez Wydawnictwo FORUM z Poznania.

Książkę zamówiłam drogą internetową. Więcj informacji uzyskasz pod tym linkiem: 

To książka zawierająca pełną wiedzę dotyczącą profesjolanlnego zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w placówce. INFORMACJE KONKRETNE I RZECZOWE !

Zapoznałam sie z jej treścią i szczerze polecam.

Życzę Wam i sobie - jak najmniej stresów i sytuacji kryzysowych, a jak najwięcej radości i satysfakcji z odnoszonych sukcesów !

Pedagog w AKCJI

4 komentarze:

  1. Nie jest to typowa sytuacja kryzysowa ale okazało się, że jedna z naszych uczennic, która nie ukończyła 15lat zaszła w ciążę. Powiadomiona została już prokuratura oraz kurator, którego ma rodzina, z powodu ograniczenia obowiązków rodzicielskich i prawdę mówiąc nie wiem co robić dalej. Powinnam chyba opracować jakiś plan wsparcia, pomocy psychologiczno - pedagogicznej ale nie wiem jak mam się do tego zabrać, co w takim planie powinno się zawierać. Proszę o pomoc i jakąkolwiek podpowiedź, nakierowanie...mam krótki staż w tej pracy stąd moja niewiedza. Z góry serdecznie dziękuję.
    Pozdrawiam Marzena

    OdpowiedzUsuń
  2. Po pierwsze, najważniejsze organa już zostały powiadomione. Warto podjąć rozmowę rodzicami uczennicy i dowiedzieć się czy może ona liczyć na wsparcie najbliższej rodziny. Jeśli tak to już bardzo dużo. Szkoła ma obowiązek umożliwić uczennicy kontynuację nauki (np. w formie nauczania indywidualnego) gwarantuje to art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. nr 17, poz. 78, ze zmianami): "Szkoła ma obowiązek udzielić uczennicy w ciąży urlopu oraz innej pomocy niezbędnej do ukończenia przez nią edukacji, w miarę możliwości nie powodując opóźnień w zaliczaniu przedmiotów".
    Proszę sobie zerknąć pod ten adres www: http://www.mowimyjak.pl/zdrowie/ciaza/uczennica-w-ciazy-prawa-i-obowiazki-jakie-ma-w-szkole,95_60816.html.

    Pani jako pedagog szkolny wraz z wychowawcą i całym zespołem nauczycieli uczącym tę uczennicę winniście opracować plan działań wspierających . Sadzę, że powinna się w nim znaleźć propozycja spotkań z psychologiem lub pedagogiem (w miarę potrzeb), zasady i harmonogram zaliczania materiału, może jakaś rozmowa z lekarzem ginekologiem lub pogadanka z położną - to na zasadzie wolontaryjnego spotkania uświadamiającego - w zależności od poziomu wiedzy dziewczyny na temat przebiegu ciąży, porodu i połogu (rodzice nie zawsze są w stanie taką nastolatkę do nadchodzących obowiązków przygotować). Może ktoś w szkole ma znajomego lekarza lub pielęgniarkę? Kwestie prawne ciąży nieletniej rozpatrywać będzie Sąd i Prokuratura. Z pewnością należy zadbać o samopoczucie uczennicy w środowisku rówieśniczym. Reakcje kolegów i koleżanek mogą być bardzo różne i niekomfortowe dla dziewczyny. Wg mnie należy z Nią po prostu być, towarzyszyć jej w tym odmienny, stanie i wspierać.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Serdecznie dziękuję, oczywiście organy zostały już powiadomione, jestem w stałym kontakcie również z kuratorami (społecznym i sądowym), ponieważ rodzina już wcześniej była objęta taką opieką. Rozmawiamy z nią, wspieramy, sprawa ukończenia szkoły również jest już załatwiona, jeśli można to tak określić, natomiast nie bardzo wiedziałam co mam jeszcze uwzględnić w tym planie, rozumiem, że opisać ładnie to wszystko co my jako szkoła dziewczynie i rodzicom możemy zapewnić. Serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak, dobrze Pani rozumie :) Dużo sił i powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń